Jacques Villeneuve, 1997 Forma-1-es világbajnoka az utóbbi években jobbára nagy port kavaró nyilatkozataival került az érdeklődés középpontjába, ezúttal viszont új oldaláról mutatkozik be: a kanadai pilóta versenypályát tervezett, amely ráadásul hamarosan meg is épülhet.

A fejleményről a GPUpdate című online szaklap számolt be, amely megtudta: a kanadai Brit Kolumbia tartományban, annak Dél-Okanagan régiójában Area 27 éven rövidesen versenypálya létesül, ráadásul az aszfaltcsíkot maga Villeneuve tervezte. A létesítményt meg is építik, a háttérben álló befektetők nemrégiben 110 évre szóló megállapodást kötöttek a pálya kialakításához szükséges terület tulajdonosaival.

A 4,8 kilométer hosszúságú aszfaltcsík FIA Grade 2-es besorolást kap, amely azt jelenti, hogy otthont adhat rangos motorsport-eseményeknek, Forma-1-es világbajnoki futam rendezéséhez azonban ez kevés. A királykategóriához Grade 1-es besorolás szükséges, ám sokan máris azt mondják, hogy a pálya akár sokkal jobb is lehet, mint az F1-ben állandó tervezőnek mondható Herman Tilke alkotásai.

Villeneuve – aki legutóbb a ralikrossz-vb-n próbálkozott – nem is titkolja, hogy régi vágya valósult meg a pályatervezéssel: „Pályafutásom során számos különféle versenypályán versenyeztem a világban” – mondta a kanadai. „Voltak pályák, amelyek tényleg lenyűgöztek a határon teljesített kvalifikációs körök során, más helyszínek pedig az előzési lehetőségek miatt bizonyultak csodálatosnak. Persze voltak olyan pályák is, amelyeknek nem igazán volt lelke és unalmasak voltak. Mindig vágytam arra, hogy tervezhessek egy izgalmas pályát, amelyen az unalmas helyszínekkel ellentétben a kvalifikációs kör izgalmas és van lehetőség kerék a kerék melletti csatákra. A cél az volt, hogy olyan pályát tervezzek, amelyen büszke lennék a pole pozíció megszerzésére és ahol a rajongók izgalmas futamokat láthatnak.”

Az építkezés már tavasszal elkezdődik, ám a létesítményt több fázisban készülnek megvalósítani. Első lépésben a pálya, egy versenyzőképző iskola, valamint egy gokartközpont valósul meg, a folytatásban kiszolgáló épületek és klubház építését tervezik, később pedig tribünöket, hoteleket és egyebeket is építenek majd a helyszínen.